FIT (nejen) do plavek

“Hodit se do formy” už se jeví býti naším pravidelným maratónem před létem. Přes zimu jsme si trochu zamlsali, možná si i říkáme, že nebylo tolik prostoru (a počasí) pro pohyb a teď je konečně ten správný čas vše dohnat. Jenže dá se to stihnout  za měsíc až dva?

Pokud opravdu sklouzneme k tomu, že se chceme dostat do formy za tak krátký časový interval, znamená to, že je pro nás normální být fit pouze v určitou roční dobu, v určitý čas. Naopak pak pro nás není samozřejmé udržovat se ve formě soustavně po celý rok. Otázkou je, zda tak sami sebe nedostáváme pod tlak a často i do stresu, jelikož dosáhnout stoprocentního výsledku takto už kolikrát skutečně není možné. 

Přesto ale – do léta nám zbývá zhruba měsíc. Co tedy můžeme ještě zachránit nebo poladit ke své spokojenosti? Pojďme si říci několik tipů, které nás přiblíží k lepší postavě, a to nejen před létem.

Ukázněný jídelníček 

Všichni už to známe. Je to bohužel neoddiskutovatelný fakt, že bez rozumné životosprávy svých FIT výsledků nedosáhneme. Patří sem pravidelná vyvážená strava a samozřejmě i adekvátní pitný režim. Tam určitě nespadá alkohol či slazené limonády. 

Co se stravy týká, platí svaté pravidlo “více (energie) vydávat  nežli přijímat”. Pochopitelně musíme hledět na to, jakou potravu přijímáme. Sníst za celý den jednu čokoládovou tyčinku v dobré víře s tím, že její energetická hodnota je nižší než to, co jsem dnes ze sebe vydal(a), není asi úplně ideální volbou. Našemu tělu mnohem více všestranně vyhovuje dostatek zeleniny, ovoce a vlákniny. Jejich benefitem totiž není pouze udržení kil na uzdě, ale i zdravá pleť, vlasy a nehty.

Celkem často slýchám argumenty typu: “Když já za celý den nemám čas na jídlo (= přecpu se večer),” nebo “v práci nemáme kantýnu a když přijdu večer domů, nemám už čas ani chuť něco připravovat,” apod. Možná teď čekáte samospásnou či zázračnou radu.  Je třeba však podotknout, že pokud máme – řekněme – ztížené podmínky pro zdravé stravování, je to jen a pouze otázka priorit, která určuje náš další směr a výsledek. Buď přizpůsobíme svůj životní rytmus a jednoduše si najdeme 30 minut navíc, nebo se rozlučme s efektivními výsledky.

Tip pro Vás: Dopřejte tělu kúru v podobě vysazení rafinovaných cukrů a bílého pečiva. Vyřaďte průmyslově upravené potraviny a nahraďte je čerstvými produkty. Tělu zajistěte také dostatečné množství bílkovin a vynechejte “prázdné” kalorie v podobě alkoholu či slazených bublinkatých limonád. Zdravé sacharidy přijímejte spíše v první polovině dne.

Zvykněte si na určitou pravidelnost a vyváženost. Nepřejídejte se, ale ani nehladovte.

Vyhněte se drastickým dietám. Ty přenechejte lidem, které k nim vedou zdravotní důvody. S největší pravděpodobností byste v konečném důsledku stejně dosáhli spíše nechtěného jojo efektu.

Bez pohybu to nefunguje

Všimli jste si někdy, že není šedesátikilová žena jako šedesátikilová žena? Podprahově vnímáte, že jedna může být jaksi hezčí a druhá méně. Jak je to možné? Pokud vycházíme ze stejné výšky i váhy obou žen, nutno podotknout, že jinak může vypadat žena (A) která se trápí drastickými dietami a pohyb je jí cizí a jinak žena (B), která sportem žije.

Opět Vás možná nepotěším, ale bez sportu/pohybu váš cíl jednak nebude toliko k dosažení, ale hlavně nebude ani tak dobrý. Pokud chcete zhubnout (nejen) do plavek, musí jít sport/pohyb ruku v ruce se stravou. Zde bych ráda odbourala někdy obecně vnímaný fakt, že ke zhubnutí je vhodný jen a pouze kardio trénink. Ano, sice odbouráte přebytečné kalorie, ovšem vaše tělo si žádá i sexy pevné křivky a těch dosáhnete jen kvalitním silovým tréninkem. Pouze silový trénink dá ten správný impuls svalu pro efektivní tvarování. A proto také “žena B” vypadá výrazně lépe než “žena A”. Nezapomínejte rovněž na fakt, že čím více svalové hmoty máte, tím rychleji a efektivněji spalujete.

Tip pro vás: Jako ve spoustě dalších oblastí je i zde důležitá rovnováha. Rovnováha mezi stravováním a pohybem, ale i mezi pohybem samotným. Nenechte se nutit do pohybových aktivit, které Vás stresují. Neupadejte do depresí jen proto, že vám byly doporučeny jen a pouze stroje nebo naopak pouze běh a vy je nenávidíte. Cvičíte rádi doma a to jen s vlastní vahou těla? Jen do toho. Občas zkuste něco nového, ale pokud vám to nebude vyhovovat, nenuťte se. Škála vhodných pohybových aktivit je široká. 

Bolí vás záda nebo máte jiná zdravotní či pohybová omezení? Vyhledejte kvalitní lekci pilates. Bezpochyby vám pomůže a ukáže, jak pracovat s případnými handicapy. Jde to.

Rádi byste naopak zkusili stroje, ale nevíte, jak začít? Pro dámy tu máme dobrou zprávu. Trenérky našich poboček Contours se těší na úvodní hodinu s vámi, kde vám vše ochotně ukáží a vysvětlí.

Další tipy na cvičení i stravu na Facebooku Instagramu Contours. Ráda byste udělala něco více pro vaše zdraví? Vyzkoušejte si členství na TÝDEN ZDARMA.

Zkoušejte, kombinujte, radujte se z pohybu.

Zbývá poslední krok: Začněte teď! 🙂

Sdílejte příběh

Získejte 7 dní cvičení v Contours ZDARMA​

Pořiďte si týdenní členství s trenérkou v hodnotě 590 Kč zcela zdarma. U nás zjistíte, jak můžete pálit kalorie dvakrát rychleji, než při jiném cvičení. Fakt to funguje – ověřeno členkami již od roku 2008.