Hubneme před snídaní

 Nejdříve trochu nastíním, jak to vypadá v organismu po ránu. Během noci (pokud netrpíte na noční vybílení ledničky) klesne ve svalech, krvi a játrech glykogen. To je palivo pro svaly, orgány a mozek, energie vytvořená ze stravy, především ze sacharidů. Tyto zásoby se do určté míry za noc vyčerpají.

     Pokud ráno před jídlem zařadíte vhodný sport, docílíte spalování tuku v kratším čase, než když sportujete během dne, už po jídlech. Ke spalování tuku začne docházet při sportu až tehdy, když se opět do určité míry vyčerpá zásobní glykogen. Po ránu tedy začínáte spalovat tuk za pár minut, kdežto během dne třeba až po půl hodině. Vždy záleží také na stravě.

     Jaký sport je a jaký naopak není po ránu vhodný? Pokud chcete spalovat tuk, je dobré před prvním jídlem zařadit aerobní sport. To je například běhání, kolo, rotoped, krosový trenažer, lehká forma aerobiku, nebo zábavnější forma třeba kruhový trénink, který zvládnete i za půl hodiny, ale i jakýkoliv jiný sport, který budete vykonávat v aerobní hladině tepové frekvence. Tedy tak, abyste se pěkně zadýchala, ale příjemně, pravidelně. Ne tak, abyste nemohla popadnout dech. Takže je fajn třeba jezdit do práce na kole nebo jít svižně pěšky. Kdyby Vám vadil hlad a nemohla jste se prvního jídla dočkat, můžete si před tím dát třeba proteinový nápoj. Obsahuje téměř jen bílkoviny, tedy Vám nezvedne hladinu glykogenu. Takováto ranní aktivita by měla trvat alespoň 30 minut. Výhodou je kratší trvání, protože můžete cvičení zkrátit o dobu jindy potřebnou ke zmíněnému nastartování spalování tuku. Po ránu se to hodí, pokud spěcháte do práce. Navíc po ranním sportování má člověk celý den lepší náladu a jen tak ho něco nerozhodí.

     Sporty, které nejsou vhodné na lačno, jsou intenzivní sporty jako tae-bo, heat, sprinty, tabata a jiné náročné intervalové sporty. Nejsou také vhodné silové sporty, jako klasická posilovna nebo cross fit. Na tyto sporty je potřeba glykogenové zásoby naopak mít, protože náročné, silové a anaerobní sporty spotřebovávájí velké množství energie, právě z glykogenu. Pokud ho nemáte, jednak si spalujete drahocené svaly a jednak se Vám může udělat na lačno nevolno z hypoglykémie. Takovéto sporty jsou lepší odpoledne a navečer, třeba po práci, kde Vám pomohou spálit pozůstatky po celodenním stresu a také přebytky z Vašeho stravovacího režimu 🙂

     Po ránu také není úplně vhodný strečink a cvičení typu jóga či pilates. Tedy mám na mysli ihned po ránu. Na tyto sporty je třeba, aby byl organismus optimálně prohřátý a svaly a vazy rozhýbané.

     A co po takovém ranním výkonu jíst? Věřte, že když se donutíte jednak vstát dříve a jednak odpotit hodinku při aerobním sportu, budete na sebe za to hrdá a vydrží Vám celý den motivace tyto dva výkony nezazdít špatným jídlem. A pak Vaše ranní hubnutí bude fungovat dvojnásob. Takže po ranním sportu si dejte zdravou snídani obsahující komplexní sacharidy, tedy obiloviny, nejlépe celozrnné. Může to být vločková, pohanková, jáhlová či rýžová kaše nebo nějaké kvalitní müsli bez cukru. Přidejte hrst oříšků a nezapoměňte i na trochu bílkovin, třeba z tvarohu.

Sdílejte příběh

Získejte 7 dní cvičení v Contours ZDARMA​

Pořiďte si týdenní členství s trenérkou v hodnotě 590 Kč zcela zdarma. U nás zjistíte, jak můžete pálit kalorie dvakrát rychleji, než při jiném cvičení. Fakt to funguje – ověřeno členkami již od roku 2008.