Jak nepřibrat přes vánoční svátky

Vánoce jsou svátky klidu a míru, pro některé z nás ale toto období kromě radosti přináší i obavy z přibírání nechtěných kil.  Jak nepřibrat během Vánoc? Mnohým z nás se to zdá nemožné. Ale věřte mi, stačí si připravit správnou strategii a podle hesla „Kdo je připraven, není ohrožen“ se vám to může podařit. Já se s vámi o pár tipů podělím.

 1. Neklaďte si vysoké cíle

Abyste předešly zklamání, je důležité zvážit své možnosti a podle toho si nastavit cíl. Máte zkušenost, že obvykle během vánočních oslav přiberete třeba tři kila? Dejte si tedy za cíl váhu si udržet nebo přibrat maximálně půl kila, hubnutí odložte až na čas po Vánocích.

 1. Mějte přehled

Nemyslím tím jen pravidelnou kontrolu váhy, ale i chování, které přináší změna režimu. Většina z nás dělí prosinec na dvě části, fázi přípravnou a dobu sváteční. V první míváme více stresu a starostí s vánočními přípravami. Neměňte své zvyky a zkuste si třikrát týdně zacvičit. Je to čas jen pro vás, využijte ho naplno a vyčistěte si hlavu. Stanovte si pravidlo, že cukroví, lenošení a prohřešky spojené se svátky přijdou až 23.12. 

Ve druhé části měsíce si stanovte pravidla, která budete dodržovat každý den od 23.12. do 1.1. Vytvořte si tabulku a značte si, jak si v jejich dodržování vedete. Můžete si například určit, že každý den věnujete pohybové aktivitě alespoň jednu hodinu. Je na Vás, zda se půjdete projít nebo si zacvičíte svou oblíbenou sérii cviků. U procházek nemusíte určovat pouze čas, ale i vzdálenost nebo se řídit počtem kroků. A co cukroví, uzeniny nebo alkohol? Určete si jejich maximální množství denně, například čtyři kousky cukroví. Máte problémy sníst dostatek zeleniny za den? I to se může stát dalším bodem Vašeho vánočního plánu. Pro větší motivaci si svou tabulku můžete přilepit přímo na lednici.

 1. Neobklopujte se jídlem

Máte rády celý den slavnostně nazdobený stůl plný cukroví, oříšků a dalších lákadel? Jistě, vypadá to nádherně. Raději se tomu vyhněte. Cukroví podávejte třeba ke kávě, anebo jako dezert po obědě. Nebo si jej nachystejte na talířek jako svačinku. Vyhnete se tak bezmyšlenkovitému zobání. 

 1. Zdravé cukroví

Ano i ne. Stále se setkávám s množstvím zdravých receptů na cukroví, v takových receptech figurují přísady jako špaldová nebo celozrnná mouka, třtinový cukr, datlový sirup a další. Díky těmto ingrediencím obohatíte cukroví o výživovou hodnotu, energetická hodnota se však nemění a přiberete po něm stejně. Řešením je při pečení použít nižší množství tuku a cukru. Doporučuji například vynechat polevy.

 1. Méně a menší kousky

Cukroví napečte méně (například z poloviční dávky), napečte i méně druhů, abyste neochutnávaly od každého z velkého množství. Čím pestřejší je nabídka, tím více toho sníme. Napečte menší kousky, doporučuji je nelepit k sobě krémem nebo marmeládou.

 1. Zelenina

V období svátků často snižujeme množství zeleniny v našem jídelníčku, které by mělo být asi 500 g na den. Připravte lehčí pohoštění, vyměňte chlebíčky s majonézou a uzeninami za zeleninové proužky s dobrým dipem nebo kousky zeleniny s tvarohovou pomazánkou. Pro všechny to bude jistě vítaná změna.

 1. Omezte alkohol

A to hned z několika důvodů – alkoholické nápoje jsou samy o sobě energeticky bohaté, alkohol povzbuzuje chuť k jídlu a s vyšším množstvím alkoholu se snižuje naše sebekontrola. To všechno vede k tomu, že nakonec sníme všechno, co jsme si předtím celý den nedopřály.

 1. Slazené nápoje

Vyhýbejte se i slazeným nápojům, pokud dokážete odolat punči na vánočním trhu, vytrvejte a odolejte i svařenému džusu ve vedlejším stánku. I během Vánoc platí, že byste měly pít především čistou vodu nebo neslazený čaj. Na trhu je bohatý výběr aromatizovaných čajů, které voní jako makronky nebo perníčky, někdy i pouze sladká vůně uspokojí chutě na sladké. 

 1. Nejste v tom samy

Máte maminku, dceru, sestru nebo kamarádku, která to má podobně? Výborně, zapojte ji a podpořte se. Dejte si společné cíle, Vaše motivace dodržet pravidla se tím zvýší. Sdílejte svou tabulku pravidel, vyměňte si osvědčené recepty na tvarohové pomazánky, jděte se společně projít, plánujte spolu. Během prosince Vám také Contours bude oporou a přidá pár odlehčených receptů.

 1. Pohyb

Dopřejte si pohyb každý den, počítají se i procházky, nemusíte nutně denně cvičit tabatu. Jdete na návštěvu? Využijte toho, dojděte tam pěšky. Zajděte si s rodinou do nedalekého kostela pro betlémské světlo, rozneste jej svým přátelům, známým a sousedům, i těm v pátém patře a výtah tentokrát nepřivolávejte, nebo si vyjděte na novoroční výšlap a možná tak založíte novou rodinnou tradici. 

 1. Návštěvy

Před návštěvou je důležité uvědomit si, že tam nejdete s cílem se najíst, ale strávit příjemný čas se svou rodinou či s přáteli a známými. Rozhlédněte se kolem sebe, vyberte si jídlo, které vás nejvíc láká a – posaďte se od něj co nejdál. Promyslete si, kolik toho chcete během návštěvy sníst a vyberte si, co to bude. Hostitelé Vás budou zajisté k jídlu pobízet, nebojte se však odmítnout. Pořád také pamatujte na omezení alkoholu.

 1. Nechoďte spát moc pozdě

Zde platí přímá úměra. Čím později jdeme spát, tím více toho sníme. A během svátků často býváme vzhůru dlouho do noci. A v horším případě obklopeni jídlem! Pokud se opravdu chcete na něco hezkého v televizi podívat, ukliďte jídlo z dosahu a z očí a vyčistěte před filmem zuby, ať už nemáte chuť na zobání. 

 1. Nevzdávejte se

Pokud jeden den zhřešíte víc a místo pěti kousků cukroví sníte deset, nevyčítejte si to. A rozhodně se nevzdávejte. Další den je novým začátkem a snažte se opět své cíle dodržet.

Pro všechny z Vás, které jste se rozhodly letos udělat něco jinak, přidávám osvědčený recept na jogurtový dip s česnekem a petrželkou. Budeme potřebovat kelímek bílého jogurtu, 2 stroužky česneku, 1 lžíci olivového oleje, sůl, bílý pepř, několik lístků petrželky a 1 lžíce citronové šťávy. Česnek očistíme, prolisujeme a smícháme s jogurtem. Přidáme ostatní ingredience, dobře promícháme. Podáváme se zeleninou nakrájenou na proužky.

Pevně věřím, že Vám tyto tipy pomohou lépe zvládnout vánoční svátky. A závěrem Vám přeji jejich příjemné prožití. 

Sdílejte příběh

Získejte 7 dní cvičení v Contours ZDARMA​

Pořiďte si týdenní členství s trenérkou v hodnotě 590 Kč zcela zdarma. U nás zjistíte, jak můžete pálit kalorie dvakrát rychleji, než při jiném cvičení. Fakt to funguje – ověřeno členkami již od roku 2008.