Pocení versus spalování tuku

Pocení je proces Vašeho těla, kterým reguluje svou teplotu, brání přehřátí organismu. Je to otázka termoregulace. Naprosto nijak nesouvisí s výdejem energie, natož se spalováním tuku.

      Někteří začátečníci, netrénovaní jedinci, lidé se špatnou kondicí jsou často po cvičení celí červení, ale potí se jen málo. Může to být ze dvou důvodů. Tělo si ještě nezvyklo na cvičení, je to pro něj úplná novinka, je tak trochu v šoku, co se po něm vlastně chce. Druhá věc, začátečníci často ještě nevědí, co je to vlastně pořádně makat 🙂

      Čím lepší je Vaše kondice a Vaše tělo je zvyklé na pravidelný sport, tím rychleji nastává pocení. Je to trochu podmíněný reflex.

      Když si vlezete do finské sauny, během pár minut se začnete výrazně potit. Nepálíte tuk. Tuk ze špeků není spalován díky pocení!

      Zvýšit pocení lze různými způsoby. Například suplementací kofeinem a tzv spalovači tuku na bázi kofeinu, stresem, větší vrstvou oblečení nebo teplotou místnosti, kde cvičíte, a podobně.

      Když sportujete v chladu, tak se nemusíte témeř vůbec potit a přitom výdej energie je mnohem větší! Protože na ochlazení těla se energie nespotřebovává, ale na jeho zahřátí ano! To je přínosné a využitelné pro Váš pokrok.

      Sauna legíny nebo sauna pásy z reklam a teleshoppingů Vám rozhodně zhubnout nepomohou! Dokonce Vás v danou chvíli naopak učiní tlustší, protože vypotíte dost vody, to sníží Vaši hmotnost, ale tuk neubyde. Tudíž na procenta se Vám množství tuku aktuálně zvýší!

      Když nepijete dostatečně, jste dehydrovaní, nebudete se potit tak, jak by bylo potřeba na správnou funkci těla.

      Dehydratace také zpomaluje spalování tuku! Tedy pokud se budete cíleně potit a málo pít, budete dehydratovaní. Vaše tělo bude jako první na starosti mít udržení rovnováhy v krvi a ledviny a játra budou řešit jen to a nikoliv spalování tuku. To je druhořadé. Pro spalování tuku je třeba hodně pít.

      Když ve stravě budete mít nedostatek sodíku (například lidé, kteří se striktně vyhýbají soli), budete se také potit méně, než je třeba.

      Hodně lidí dnes trápí problémy s ekzémy. Pocení dráždí pokožku. Nedráždí ji vypocená voda, ale minerály vyloučené s potem, které po uschnutí pokožky můžou být něco jako peeling a dráždí citlivou kůži. Proto lidé trpící na ekzém by měli po sportování co nejrychleji sundat propocené oblečení a osprchovat se.

Sdílejte příběh

Získejte 7 dní cvičení v Contours ZDARMA​

Pořiďte si týdenní členství s trenérkou v hodnotě 590 Kč zcela zdarma. U nás zjistíte, jak můžete pálit kalorie dvakrát rychleji, než při jiném cvičení. Fakt to funguje – ověřeno členkami již od roku 2008.