Že už jste je zkoušely? A ony buď nefungovaly nebo jste po útrpných týdnech hladovění začaly opět jíst to samé a dostaly se na stejnou nebo vyšší váhu než na začátku? To se, bohužel, stává a v případě rychlého hubnutí je tento výsledek téměř jistý!
Jak to tedy udělat, abychom zhubly a váhu udržely?
Asi první věc, nad kterou se musíme zamyslet je, že naše dosavadní stravování vede k tomu, jak teď vypadáme. Nejsme-li spokojené, je tedy jasné, že tudy cesta nevede. Z logiky věci vyplývá, že pokud začnu držet dietu, nebo udělám jakoukoliv změnu ve stravě a poté se vrátím opět ke starému způsobu stravování, vrátí se i výsledek (váha). Je to jako v matematice, 2+2 budou vždy 4. Pokud tedy na čas změním příklad na 2+3, bude výsledek 5. Ano, ale vrátím-li se opět k 2+2, budou to vždy 4, nikdy ne 5!
Chceme-li, aby byl výsledek trvalý, je potřeba změnit své stravování trvale! Ženy často drží nesmyslné diety, kdy celé dny jedí jen ovoce, nebo naopak zeleninu, nebo jedí tzv. tukožroutské polévky apod.. Dámy, proboha! Pokud je tohoto někdo schopen, je zřejmé, že nemá žádné znalosti o fungování lidského těla, což není dobré, protože v něm každý z nás žije!
Lidské tělo potřebuje ke svému fungování sacharidy, bílkoviny i tuky, vlákninu atd…! Nemáme-li bílkoviny, tělo se nemá z čeho opravovat, ani tvořit nové buňky. Pokud nemáme sacharidy, tělo nemá energii. S tuky je to podobné. Vláknina čistí naše střeva. To vše je samozřejmě zjednodušeně řečeno. Kolik bílkovin najdete v tukožoutské (zeleninové) polévce? Kolik sacharidů najdete v okurce? Že se v potravinách a správném složení stravy nevyznáte? Proč si tedy nenecháte poradit a nenaučíte se správně jíst? Jen to vám zaručí trvalou změnu!
Již v předchozím článku „chci mít ploché bříško“ jsem na toto téma narazila. Většinu z nás nikdy nikdo neučil, jak správně jíst. V žádné době nebyl takový „blahobyt“ co se stravy týče, jako dnes. Lidé dříve jedli to, co bylo. Jejich „výhodou“ bylo, že toho nebylo tolik! Pokud se dnes budeme řídit tímto pravidlem „jez to, co je“, nebude výsledek nikdy dobrý! Na trhu je velké množství nejrůznějších potravin a na nás je, které budeme jíst. Štíhlý a zdravý bude ten, který si mezi nimi umí správně vybrat.
Často se v časopisech, nebo na internetu objevují diety, které se zaměřují na vynechání některých potravin. V jedné je zakázáno jíst přílohy, v jiné maso, v další zase mléčné výrobky atd.. Ano, je zcela jistě možné, že pokud vynecháte to či ono, zhubnete. Bude mít však Vaše tělo všechny potřebné živiny? To je totiž to důležité! Pokud budete mít všechny potřebné živiny, tělo bude spokojené, nebude vysílat „zblázněné“ chutě a bude dobře fungovat. K čemu vám bude, že budete štíhlé, když si zničíte začívání, orgány a celý metabolismus? K ničemu, protože tělo, které je nemocné, nikdy nebude dobře fungovat.
Dieta je, dle významu slova, řízený příjem pokrmů a tekutin za účelem dosažení specifického cíle. Pokud má někdo zdravotní obtíže, které lékaři spojují se stravou, často se setká s dietou, kterou mu lékař doporučí. Těchto diet je mnoho, jako například žlučníková, dieta pro diabetiky, jaterní dieta aj.. Cílem je, zlepšit fungování daných orgánů, nebo je alespoň tolik nezatěžovat. O dietách, které jsou založeny na okurkách, vajíčkách či zeleninových polévkách se však o zlepšení čehokoliv mluvit nedá. Proto na ně zapomeňte, tedy v případě, že si nechcete ublížit a chcete dlouhodobý výsledek.
Celé „tajemnství“ je ve správném složení a množství přijaté potravy. K tomu vám, bohužel, obecné rady typu „Dopoledne jezte ovoce, odpoledne zeleninu, omezte přílohy atd.!“ opravdu nepomohou. Je to o celkové ZMĚNĚ. Vy potřebujete vědět co, kolik a kdy si máte dát. To funguje! Výsledky jsou SKUTEČNÉ a trvalé. Člověk si někdy řekne „rýže, ta je přeci zdravá a po ní se nepřibírá“. Je ale velký rozdíl, jestli si jí dám 100g nebo 200g, zda si ji dám k obědu, nebo k večeři, kolik si k ní dám bílkovin a jakou pohybovou aktivitu jsem ten den měla.
Osobně musím říct, že nejjednodušší možná varianta je sestavený stravovací plán. Výživový poradce zjistí můj zdravotní stav, zmapuje pohybovou aktivitu a hlavně mi přesně napíše, co konkrétně mám jíst, kdy a kolik si toho mám dát. Odpadá mi tak vymýšlení, zda je toto či ono vhodné, kdy, kolik a neztrácím čas metodou pokus a omyl…
V této variantě je jen potřeba, vybrat si toho správného, který tomu opravdu rozumí a může mi tak dobře poradit. Nejlepší je, pokud vám jej někdo, po předchozí kladné zkušenosti, přímo doporučí. Co by vám mohlo napovědět, je také to, jak výživový poradce vypadá. Pokud on sám, nebo sama mají nadváhu, nebude to asi ten pravý člověk. Neumí-li poradit sobě, těžko může radit jinému. Pokud vám bude slibovat rychlé výsledky (optimální je cca 0,5 kg/týdně), také to nevzbuzuje příliš velkou důvěru. Pokud se na stravovací plán podíváte, mělo by pro vás být představitelné, že jej takto vydržíte jíst trvale. Pokud tam tedy najdete stále se opakující rýži, krůtí maso, ryby a celé to bude jednotvárné, není to dobře. Nevydržíte podle toho jíst dlouhodobě a navíc pestrost jídelníčku je nezbytně nutná, aby mělo tělo opravdu dostatečné množství všech živin. Pokud je to odborník, měl by s vámi probrat i více či méně oblíbené potraviny a pomoci vám přenést celé stravování také do praxe!
Závěrem bych chtěla ještě říct, že je určitě mnoho lidí, kteří se stravují podle svého a jsou spokojeni, pokud k nim patříte, pokračujte. Pokud však spokojené nejste, neztrácejte čas různými pokusy na svém těle, na svém zdraví, protože to není nutné. Tělo vydrží hodně, ale každá příčina má svůj následek. Asi 90% žen, které za mnou přicházejí, mají zpomalený metabolismus, trpí únavou, nespavostí nebo jinými problémy a důvodem jsou právě dřívější diety a jiné pokusy…
Často nám tak trvá daleko déle, než dostaneme tělo opět do kondice. V závěru tak výsledek, který jste chtěly urychlit, ještě více oddálíte…