Cvičení po porodu

Kdy začít cvičit po porodu?

     Po porodu je vhodné začít s pravidelným cíleným cvičením klasicky po šestinedělí. Výběr druhu sportu a intenzita cvičení závisí na předešlé praxi, na tom jak byla žena zvyklá cvičit před porodem a v průběhu těhotenství.

     Pokud dlouho nesportovala, například v případě rizikového těhotenství, nebo prostě cvičení dříve nevyhledávala a nyní chce po porodu trochu srovnat postavu, je vhodné začít opravdu pozvolna, například protahovacími cviky, cvičením s dětmi, plaváním, cvičením na míči a podobně. Určitě je vhodné cokoliv provádět pod dohledem odborníka, tedy trenéra nebo fyzioterapeuta. Pokud tomu tak je, můžete se pustit prakticky do jakéhokoliv cvičení, protože odborník by Vám měl být schopný přizpůsobit jakýkoliv sport přesně na míru Vašeho stavu.

     Jestliže žena před porodem v těhotenství sportovala, není problém se vrátit ke svým oblíbeným aktivitám s přihlédnutím k cca dvouměsíční pauze, tedy začít pozvolněji a samozřejmě se zaměřit na partie, které předtím nemohly být procvičovány a potřebují to nejvíce – břišní svalstvo a pánevní dno.

     Je třeba si uvědomit, že porodem negativní vývoj vzhledu postavy nekončí. Velké procento maminek nabírá kilogramy dále v průběhu mateřské dovolené vlivem nesprávné životosprávy, málo času na sebe sama a často i rozhozeného metabolismu vlivem hormonálních změn. Dokud je miminko kojenec a než začne lézt a utíkat, je ještě vcelku snadné, najít si prostor na cvičení. Později to bude horší. Proto doporučuji opravdu využít možnosti prvního půl roku k péči o sebe.

Na co si dát při cvičení po porodu pozor?

     Při sportování po porodu je třeba se vyvarovat vysokých tepových frekvencí po celou dobu kojení miminka. Tepovka by neměla přesáhnout anaerobní práh (ten Váš konkrétní Vám pomůže spočítat trenér/ka). Přibližně je to takové tempo cvičení, kdy už nezvládnete povídat kvůli frekvenci dechu. Když tuto hranici dlouhodobě přesáhnete, vylučuje se v těle laktát, což je zcela v pořádku, ale pokud kojíte, ovlivňuje to chuť mateřského mléka a miminko by pak mohlo kojení odmítat.

     Dále je třeba, stejně jako v průběhu těhotenství, se vyvarovat pohybům, kde by mohlo snadno dojít k vymknutí a podvrknutí kloubů. Během těhotenství díky hormonálním vlivům je veškeré vazivo vláčnější a poddajnější a to mimo jiné způsobuje nestabilitu kloubů. Přetrvává to i nějaký čas po porodu, než se tělo hormonálně srovná.

     Po porodu císařským řezem je potřeba začít s cvičením břišních svalů opravdu pozvolna a více specifickým způsobem.

Jak je to s diastázou? Co to je, jak funguje, stáhne se sama? Existují na ni speciální cviky?

     Některým ženám se může stát, že vlivem rostoucího bříška v těhotenství se rozestoupí břišní svaly. Vznikne mezi nimi mezera. Tento defekt je v podstatě jen estetického rázu. Častěji k němu mají sklon ženy sportovkyně s pevnější vysportovanou břišní partií. Po porodu samozřejmě zároveň tyto ženy estetickým vlivem rozestupu nejvíce trpí, protože jejich břišní svaly nebývají skryté pod větší vrstvou tuku.

     Nepotěšující zprávou je, že na tento druh problému bohužel jakékoliv cvičení moc nezabírá. V minimální míře mohou pomoci cviky typu rotací (zvláště rotace dolní poloviny těla s fixovanou horní částí) nebo výdrže (plank, prkno, vzpor či podpor) a pár fyzio-cviků na posílení příčného břišního svalu. Ale opravdovou nápravu zajistí jen jednoduchý zákrok estetické chirurgie.

Sdílejte příběh

Získejte 7 dní cvičení v Contours ZDARMA​

Pořiďte si týdenní členství s trenérkou v hodnotě 590 Kč zcela zdarma. U nás zjistíte, jak můžete pálit kalorie dvakrát rychleji, než při jiném cvičení. Fakt to funguje – ověřeno členkami již od roku 2008.