Jak často cvičit, jakou intenzitou a který sport je pro Vás?

 Podívejme se společně na hlavní zásady sportování při snaze o celkovou proměnu Vašeho těla. Téma je to velice široké a záleží na mnoha faktorech, především na věku, sportovní minulosti, případných zdravotních omezeních a také na tom, co Vás baví.

      Co je společné pro všechny lidi, bez rozdílu uvedených faktorů, je skutečnost, že významný tělesný pohyb by měl být součástí každého našeho dne. Je to přirozená tělesná potřeba, aby všechny tělesné procesy probíhaly správně. Například pohyb lymfy je přímo závislý na tělesném pohybu. Dále například trávení a peristaltika (pohyby střev) nebo vylučování některých hormonů jsou do značné míry ovlivněny pohybem těla. To znamená, pokud máte sedavé zaměstnání a celý den strávíte v tělesné nečinnosti, je naprosto nezbytné zařadit pohyb (sport) každý den.

      Rozdíly jsou pak především v intenzitě, druhu a objemu tréninků. Pro nejlepší a nejrychlejší výsledky je vhodné zařazovat aktivity v celé škále těchto parametrů. Tedy vyhnout se častému mýtu o hubnutí pouze při nižších tepových frekvencích a zařazovat činnosti, které pokryjí celou škálu intenzit. Nejúčinnější je intervalový trénink, kdy se střídají úseky s maximální intenzitou s úseky v nižších tepovkách. Příkladem může být kruhový trénink nebo tzv. indiánský běh, kdy se střídá běh a chůze. Takovýto trénink je vhodný alespoň 3x týdně. Dále zařazujte dlouhodobé aktivity s nízkou aerobní zátěží, kdy budete spalovat čistě jen tukové zásoby. Je ale zásadní, aby taková aktivita trvala několik hodin v kuse. Tedy například celodenní výlet na kole nebo pěšky. A do třetice se hodí i tréninky vysokointenzivní, kdy Vaše tepová frekvence je většinu času na maximu. Jsou to například lekce tabaty, hiit, alpiningu a podobně. Takové sporty Vám dokáží na dva až tři dny zrychlit Váš bazální metabolismus a budete spalovat více i v klidu. Zvlášť vhodné je to pro ženy po menopauze, kdy se metabolismus zpomaluje. Pozor ale na případná zdravotní omezení jako jsou vysoký tlak a jiné kardiovaskulární potíže.

      Obecně platí, pokud jste dosud nesportovala, nebo jste po dlouhé sportovní pauze, začněte zvolna, třikrát týdně a lidově řečeno na půl plynu. Tělo si musí postupně zvyknout, že se po něm zase něco chce. Pokud začnete příliš rychle a intenzivně, koledujete si nejen o neškodné ale nepříjemné namožení a svalovou horečku, ale může dojít i ke zraněním, natažením nebo natržením svalů, poškození kloubů, v ojedinělých případech i k manifestaci dosud skryté srdečně cévní choroby (trombóza, mrtvice, infarkt).

      Abyste u vybraných sportů vydržela dlouho, musí Vás bavit. Někdo má rád skupinové lekce, aerobikové sestavy, taneční sporty, jiný zase pomalé kontrolované lekce typu jógy nebo posilování. Někdo raději ve fitku a jiný venku. Zkuste si co nejvíce různých sportů, ať sama zjistíte, co bude pro Vás to pravé ořechové.

       V Contours najdete intervalový kruhový trénink a vedené lekce rozličného charakteru, stačí si jen vybrat a vyzkoušet.

Sdílejte příběh

Získejte 7 dní cvičení v Contours ZDARMA​

Pořiďte si týdenní členství s trenérkou v hodnotě 590 Kč zcela zdarma. U nás zjistíte, jak můžete pálit kalorie dvakrát rychleji, než při jiném cvičení. Fakt to funguje – ověřeno členkami již od roku 2008.