Jak často měnit cviky?

Možná vám někdo říkal, že pokud budete cvičit pořád stejné cviky, svaly si na takové cvičení po nějaké době zvyknou a proces posilování se zastaví. Možná vám taky poradil, že je proto dobré cviky často obměňovat a svaly „překvapit“.

Naštěstí se jedná jen o další z fitness mýtů.  

Častým střídáním cviků totiž objektivně nezjistíte, jestli je Váš trénink vhodný pro Vaše cíle a jestli se zlepšujete. Naopak, než se naučíte cvik provádět přesně a správně, nějaký čas zabere. Pokud cvik opakujete po delší dobu, naučíte se při jeho provádění používat správné svaly, zaujmout správný postoj, naučíte se u něj správně dýchat, zlepšujete jeho provedení a zvyšujete tak účinek cviku. 

Bez problémů pak ve stejném intervalu zvládnete více opakování anebo si bez obav můžete přidávat zátěž.

Koncept kruhového tréninku Contours tato fakta podpořená léty zkušeností zohledňuje. V kruhu je zařazeno osm posilovacích strojů, na kterých jsou cviky stanovené a umožňují přímo úměrně zvyšující se kondici zvyšovat zátěž.

Cviky na mezistanovištích můžete obměňovat, aby se váš trénink nestal stereotypním a stále vás bavil. Pokud je vaším cílem zhubnout, volte na mezistanovištích vždy kardio, to znamená cviky, které zajistí, aby vaše tepová frekvence dosahovala úrovně aerobního cvičení, kdy dochází ke spalování tukových zásob, tedy 75 % maximální tepové frekvence. Výši tepové frekvence vypočtenou pro spalování právě pro vás najdete v tabulce, která je klientkám přístupná ve všech našich klubech.

Tyto cviky můžet měnit, jak často chcete, třeba při každé návštěvě fitka.

Pokud je Vaším cílem tvarovat postavu nebo zvýšit sílu, volte i na mezistanovištích posilovací cviky. Tady platí, čím více komplexní (u nichž zapojíte více svalových skupin např. dřepy), tím lepší. V takovém případě je dobré zachovat stejné cviky 6-8 týdnů. I u těchto cviků dbejte na správné provedení. Izolované cviky (pouze na jednu svalovou skupinu např. bicepsové zdvihy) v klidu obměňujte častěji.

A tak je to i s posilováním břicha. Nepotřebujete znát bezpočet cviků na břišní svaly a nemusíte cvičení břicha věnovat 30 minut. Jedná se jen o jednu z mnoha svalových partií těla. Tuk z břicha se hubne rovnoměrně s tukem rozloženým po celém těle. Pamatujte, že posilováním břišních svalů na břiše nezhubnete, pouze jej lépe vytvarujete.

Sdílejte příběh

Získejte 7 dní cvičení v Contours ZDARMA​

Pořiďte si týdenní členství s trenérkou v hodnotě 590 Kč zcela zdarma. U nás zjistíte, jak můžete pálit kalorie dvakrát rychleji, než při jiném cvičení. Fakt to funguje – ověřeno členkami již od roku 2008.