Jak na jarní DETOX – recepty a tipy pro vás

S příchodem jara se probouzíme ze “zimního spánku” a připravujeme se na vše nové a to staré necháváme za námi. Děláme krok vpřed a vše již nevyhovující opouštíme právě proto, abychom mohli nasát novou energii a nechat proudit svěží jarní vzduch do našich plic. Jedním velkým tématem je také téma očisty, detoxu či půstu. 

Jarní detox má za cíl odstranit toxiny z těla a zlepšit zdraví. Toxiny se mohou hromadit v těle z mnoha různých zdrojů, jako jsou znečištění ovzduší, nezdravé potraviny, alkohol, kouření a chemikálie v domácnosti. Může pomoci vyčistit tělo a poskytnout mu potřebné živiny a vitamíny. Může také pomoci zlepšit trávení a zvýšit energetickou úroveň.

Nicméně, je důležité si uvědomit, že tělo je již schopné detoxikace samo o sobě. Ledviny, játra, střeva a kůže jsou orgány, které mají vlastní mechanismy pro eliminaci toxinů z těla. Proto by jarní detox neměl být považován za náhradu zdravého stravování a životního stylu, ale spíše jako doplněk.

Je tedy detox vhodný pro každého?

Jistě jste si všimli, že stačí zapnout počítač a všude na nás míří marketingové kampaně, které nás přímo vybízejí k detoxu, půstu, kávovým klystýrům nebo hladovce. Nicméně doporučujeme vše řádně ověřit, pro správný detox vždy zvolit odborníky a tedy informace čerpat pouze z ověřených zdrojů. Pokud se rozhodneme, že se dobrovolně zapojíme do jakékoliv výzvy, půstu nebo detoxu, musíme si být jisti, že je naše tělo fit a v kondici. Jednoduše se řiďme pravidlem: “čeho je moc, toho je příliš”. Zlatá střední cesta a volba dosažitelného – reálného cíle nás zachrání od zklamání a předčasného ukončení se špatným pocitem, že jsme to nezvládli. 

Správné načasování a především volba formy detoxu je klíčem k úspěchu

Rozvrhněte si své pravidelné cvičení, zařaďte relaxační den – tzv. „den pro sebe.“ Poděkujme tělu za to, že nám dobře slouží, zvládá shon kolem nás (často i v nás) a odměňme jej náležitě za to. Jaká je odměna? Pravidelný pohyb, který aktivuje naše svaly, uvolní naší mysl a dovolí nám na chvilku být sami se sebou a nechat plout naše myšlenky. Odlehčme také stravu, což velmi prospěje našim orgánům a správnému zažívání.

Proč a jak pečovat o naše játra?

Játra jsou naším hlavním detoxikačním orgánem, proto je potřeba o ně pečovat a to průběžně během celého roku. Játrům ulevíme tím, že upravíme stravu, jako např.:

 • vyřadíme prozánětlivé potraviny (rafinovaný cukr, lepek, laktóza, alkohol)
 • podpoříme činnost jater (zařadíme do jídelníčku červenou řepu, vlákninu, kořenovou zeleninu)
 • přidáme ostropestřec mariánský, artyčok (semínka musí být rozdrcená, dáme si lžičku, žvýkáme a následně zapijeme). Další variantou jsou také kapsle, ale je jasné, že originální a nijak upravený zdroj je ještě lepší.

Kopřiva – zdroj vitamínů a železa

Au to pálí!! Kopřivu známe všichni a myslím, že jako děti jsme ji v oblibě opravdu neměly. Jaro je ale obdobím, kdy stojí za to si nasadit rukavice a vyrazit na kopřivy, které v tomto jarním období bývají v kuchyni nejoblíbenější, ideálně mít kopřivy i případně na své zahradě.  Mladé kopřivy jsou totiž velkým zdrojem vitamínů a používají se při bolestech kloubů, krvácení dásní a chudokrevnosti (anémii),  obsahují veliký podíl železa.

Recept na kopřivovový čaj

Kopřivový čaj čistí krev a žlučové cesty, lze jej použít jak vnitřně, tak i jako tinktura na vlasy. Je plný vitamínů a minerálů. Zkusit můžete tento jednoduchý recept:

½ šálku čerstvých kopřiv

1 šálek vroucí vody

Kopřivu přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, poté přecedíme. Vždy čerstvý čaj popíjíme 2× denně po dobu 14 dnů.

Recept na zelené smoothie

 • hrst mladých kopřiv
 • 2 zelená jablka
 • 3 tyčky řapíkatého celeru
 • zázvor
 • šťáva z limetky
 • voda na ředění

Recept na kopřivový špenát

 • 500 g čerstvých kopřiv
 • 1 cibule
 • 2 stroužky česneku
 • máslo či 2 lžíce olivového oleje
 • 1/2 šálku vody
 • sůl a pepř podle chuti

Kopřivy prolijeme horkou vodou – přestanou tak pálit. Na pánvi rozpustíme trochu másla a osmahneme cibulku do zlatova(můžeme použít česnek). Přidáme pokrájené kopřivy a trošku vody. Vaříme zhruba 10 minut do změknutí. Slijeme vodu z pánve a přidáme ke kopřivám zbytek másla, sůl a pepř. Můžeme přistrouhat trochu muškátového oříšku a promícháme, podáváme například s vejcem.

Užijte si krásné jarní období! A jestli jste ještě nezařadily do svého života pravidelné cvičení – tak neváhejte vyzkoušet týden členství ZDARMA.

Vaše Contours

Sdílejte příběh

Získejte 7 dní cvičení v Contours ZDARMA​

Pořiďte si týdenní členství s trenérkou v hodnotě 590 Kč zcela zdarma. U nás zjistíte, jak můžete pálit kalorie dvakrát rychleji, než při jiném cvičení. Fakt to funguje – ověřeno členkami již od roku 2008.