Jak rychle zhubnout?

Jak rychle zhubnout?

S touto otázkou se setkávám v podstatě denně. Spousta žen i mužů bojuje s přebytečnými kily a pro mnohé z nich je hubnutí celoživotní záležitostí. Mnozí se trápí dietami, kterými si v závěru zpomalují metabolismus a celkově tělu škodí. Po ukončení diety se jim kila vrátí a často získají ještě další navíc. To samozřejmě nepříjemně ovlivňuje jejich psychiku a ve své touze po štíhlé postavě se uchylují k ještě drastičtějším metodám. Pokud ani ty nefungují, jsou schopni uvěřit i zázračným pilulkám, které spálí tuky z oblasti břicha, hýždí apod.. V čem tedy řešení spočívá?

Vzorec chování

Chceme-li odstranit následek, je potřeba odhalit příčinu. Základ je, abychom k sobě byli upřímní a jednali sami se sebou narovinu! Každý z nás praktikujeme nějaký vzorec chování a náš stav ať už psychický nebo fyzický jsou jeho výsledkem. Pokud jsem tedy sama se sebou v nějakém ohledu nespokojená, musím změnit svůj vzorec chování. Pochopení tohoto principu je základ. Lidé často chtějí jiný výsledek, ale nechtějí na tom, co dělají, nic změnit. Pokud budu chodit pro ovoce do sadu, kde rostou hrušky, natrhám tam hrušky. Pokud chci jablka, nemůžu jít do sadu s hruškami, ale musím jít jinam, do sadu, kde rostou jablka… Musím udělat změnu ve svém chování a ta změní výsledek.

Mnoho lidí si nechá sestavit jídelníček a tréninkový plán, ale výsledek je nulový. Proč? Protože pouze papír nic nezmění. Ten, kdo to změní jsme my! Abychom začali nějakou činnost dělat, musí pro nás mít smysl a abychom ji dělali dlouhodobě, musí se pro nás stát v jistém smyslu stereotypem. Náš mozek není schopen dělat všechny činnosti vědomě. Umíte si představit, že byste se denně zamýšleli nad tím, že si právě teď děláte čaj, právě teď si čistíte zuby a soustředili se nad každým pohybem? Nebo, že byste se při chůzi soustředili na každý krok, který uděláte? Asi bychom si za celý den zvládli udělat pouze ten čaj, vyčistit zuby a možná dojít pro jídlo… Každá činnost, kterou děláme poprvé je pro nás náročná, protože se na ni musíme plně soustředit. Když se malé dítě učí první krůčky, tak se soustředí pouze na ně. Po čase si tělo tento pohyb zapamatuje a již jej dělá automaticky. Přesně tímto způsobem si v průběhu času osvojujeme všechny další činnosti. Vzpomínáte si, když jste se třeba učili řídit? Jak jste museli přemýšlet nad každým pohybem, nad řazením, spojkou, blinkrem atd…? A teď? Sednete do auta a prostě jedete, již nad tím nemusíte přemýšlet. Náš život je, mimo jiné, tvořen právě těmito stereotypy, které jsme posbírali a denně je praktikujeme. Vše se pro nás stává jednodušší. Mozek tak nemusí nad každým pohybem a činem intenzivně přemýšlet, ale „nahraje“ jej a my už si jej pouze „pouštíme“.

Každá změna „nahraného“ stereotypu je tak pro nás těžká, protože se na tuto „novou činnost“ musíme intenzivně soustředit. To však neznamená, že tato nová činnost je těžší. Těžká je pouze změna. Pokud tuto činnost mozek opět „nahraje“, stává se pro nás jednoduchá. Není to však ze dne na den a chvíli to trvá. Mnoho lidí si řekne „začnu jíst zdravě“ a pustí se do toho. Často je již prvním problémem to, že si sestaví tak přísný plán (nejčastěji však naprosto nesmyslný), který stejně není z dlouhodobého hlediska udržitelný, je pouze krátkodobý a tím se stává krátkodobý i výsledek… V té lepší variantě si lidé nechají poradit, pořídí si jídelníček a začnou. První fáze je těžká, protože „nahráváme“ nový vzorec chování. To si však mnozí neuvědomí a řeknou si „no, tak než nad jídlem pořád takhle přemýšlet, tak to radši budu tlustá!“. Tím to skončí a často „sednou na lep“ nějakým přípravkům slibujícím zázračné hubnutí bez práce. Lidé mají pocit, že tak těžké, jako je to v první fázi, to bude už pořád. To ale není pravda. Časem se to stane stereotypem a stejně tak, jako „vyježdění“ řidiči nepřemýšlí nad spojkou, vy už nebudete přemýšlet nad jídelníčkem.

V klidu si sedněte a promyslete si, kdy budete chodit cvičit, kdy bude nakupovat potraviny, kde, kdy je budete připravovat, kdy budete jíst atd… Udělejte si v diáři tečky… začátek není jednoduchý, ale výsledek stojí za to!

Držím vám palce!

Markéta

Sdílejte příběh

Získejte 7 dní cvičení v Contours ZDARMA​

Pořiďte si týdenní členství s trenérkou v hodnotě 590 Kč zcela zdarma. U nás zjistíte, jak můžete pálit kalorie dvakrát rychleji, než při jiném cvičení. Fakt to funguje – ověřeno členkami již od roku 2008.