Čemu byste se vyhýbat měli, je bílé základní pečivo, tedy housky, rohlíky, bagety, kaiserky…zkrátka tomu, co nám většinou nejvíce chutná. Ale abyste nestrádali tak docela, můžete sáhnout po specialitách, které Vám to trošku vynahradí.
K sehnání je například tzv večerní pečivo (v některých řetězcích označované jako proteinové pečivo), kde je pouze do 10% sacharidů a je vyrobeno převážně z otrub/psyllia. Je tedy plné vlákniny a s nízkou energetickou hodnotou. A dokonce je velmi chutné a vláčné.
Dále můžete sáhnout po plátcích, které jsou vlastně slepenými semínky různých druhů. Ne každému ale tato varianta chutná. Nicméně i chuť se liší značka od značky, tak zkoušejte.
A do třetice je tu chléb. Klasický obyčejný kupovaný chléb si raději odepřete. Ale kvalitní žitný nebo žitno-špaldový kváskový (správně kvasový) chléb je tradiční a zdravá potravina. Kvásek je fermentovaná žitná mouka, která obsahuje obrovské množství prospěšných mikroorganismů. A žitná či špaldová celozrnná mouka je pro naše trávení také přínosem ve formě především vlákniny. Je samozřejmě třeba brát i zde v úvahu energetickou hodnotu takového pečiva a počítat s ní v nutričním plánu.
S čím to naopak příliš nepřehánějte, jsou rýžové chlebíčky, tzv. „polystyren“. Dietní na nich sice je především to, že svou nízkou hmotností logicky nevydají tolik energie. Dále i rýže je na první pohled zdravá potravina, bez lepku.. Ale pozor, rýže v pufovaném stavu má velmi vysoký glykemický index. To znamená, že Vám rychle zvýší hladinu inzulinu v krvi a ta následně také rychle padá a v tu chvíli se dostaví hlad a – co je horší – chutě. A to nechceme. Když už je budete konzumovat, tak vždy s bílkovinou (například šunka, sýr, vejce), která GI sníží.