Proč dát slazeným nápojům stop

V České republice konzumujeme nejvíce slazených nápojů v rámci celé Evropy. Bohužel držíme toto nechvalné prvenství i přestože víme, jak je cukr škodlivý. Slazené nápoje k tomu také nemají žádnou výživovou hodnotu, často obsahují vysoký obsah chemických látek a celkově se jedná o problém s řadou zdravotních rizik.

Pojďme se na chvíli zastavit a zamyslet se, zda bychom nemohli snížit nebo úplně odstranit spotřebu slazených nápojů a jít tak příkladem nejen své rodině ale i okolí.

Odměnou nám bude:

1. Snížení nadměrného příjmu cukru

Slazené nápoje obsahují velké množství přidaného cukru. Jedna plechovka slazené limonády může obsahovat až 10 lžiček cukru. Nadměrná konzumace cukru je spojena s celou řadou zdravotních problémů, včetně obezity, diabetu 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění i rakoviny.

2. Snížíte riziko obezity

Slazené nápoje jsou jedním z hlavních faktorů přispívajících k epidemii obezity. Tekuté kalorie nejsou stejně nasycující jako pevná strava, což znamená, že lidé mají tendenci pít více, aniž by si uvědomovali množství kalorií, které přijímají. Podporují si tak závislost na cukru.

3. Předejdete dalším zdravotním komplikacím

Kromě obezity jsou slazené nápoje spojeny s řadou dalších zdravotních problémů. Pravidelná konzumace zvyšuje riziko vzniku inzulínové rezistence, což je předchůdce diabetu 2. typu. Dále mohou způsobovat zubní kazy a také mají negativní dopad na naše srdce i duševní zdraví. Nadměrný příjem cukru je spojen s vyšším rizikem depresí a úzkostných poruch. Kromě toho mohou prudké výkyvy hladiny cukru v krvi způsobovat náladovost a únavu.

4. Snížíte ekologické následky

Konzumace slazených nápojů má také významný ekologický dopad. Produkce a distribuce těchto nápojů vyžaduje značné množství vody a energie. Plastové lahve a plechovky navíc často končí na skládkách nebo v oceánech, což přispívá k znečištění životního prostředí.

Již 12 zemí Evropy proto zavedla vyšší zdanění slazených nápojů, protože dopad na lidské zdraví je ohromný. Nečekejme až tomu tak bude u nás a snižme konzumaci sladkých nápojů již dnes.

Alternativy ke slazeným nápojům

  • Voda: Nejlepší volba pro hydrataci bez kalorií. Pro zvýšení chuti můžete přidat plátek citronu, okurky nebo mátu.
  • Bylinné čaje: Neobsahují kofein ani cukr a nabízejí širokou škálu chutí a zdravotních výhod.
  • Domácí ovocné šťávy: Vyrobte si vlastní ovocné šťávy bez přidaného cukru.
  • Kokosová voda: Přirozeně sladká a bohatá na elektrolyty, což je skvělá volba po cvičení.

Zvažte nahrazení slazených nápojů zdravějšími alternativami a udělejte krok směrem ke zdravějšímu životnímu stylu. Vaše tělo vám poděkuje.

Další tipy na cvičení i stravu na Facebooku Instagramu Contours. Ráda byste udělala něco více pro vaše zdraví? Vyzkoušejte si členství na TÝDEN ZDARMA.

Sdílejte příběh

Získejte 7 dní cvičení v Contours ZDARMA​

Pořiďte si týdenní členství s trenérkou v hodnotě 590 Kč zcela zdarma. U nás zjistíte, jak můžete pálit kalorie dvakrát rychleji, než při jiném cvičení. Fakt to funguje – ověřeno členkami již od roku 2008.