Půst: objevte sílu očisty pro tělo i ducha

Půst je praxe, která přetrvává v historii lidstva jako způsob pročištění těla i mysli. Ačkoli může zpočátku působit náročně, jeho benefity jsou nevyčerpatelné. Přemýšlejte o půstu jako o cestě, na níž ztrácíte pouze věci, které už nepotřebujete, a objevujete to, co je skutečně podstatné. Protože cvičení a způsob stravování jde ruku v ruce, tak tentokrát se zaměříme právě na téma půstu.

Proč držet půst – největší benefity

  1. Očista těla: půst je jako osvěžující sprcha pro vaše tělo. Umožňuje mu odpočinout si od trávení a soustředit svou energii na regeneraci buněk. Po období půstu se mnozí cítí vitalizovaní a plní energie.
  2. Osvobození myšlenek: omezíte nejen příjem potravy, ale také hluk myšlenek. Půst není jen o fyzickém zdraví, ale také o mentálním uklidnění a naladění.
  3. Moderní spiritualita: mnoho duchovních tradic spojuje půst s duchovním růstem. Je to čas pro meditaci a spojení se s sami se sebou.
  4. Zlepšení kvality života: zdá se to protichůdné, že omezení jídla by mohlo zlepšit kvalitu života, ale mnoho lidí, kteří drží pravidelný půst, uvádí, že se cítí lépe, mají lepší spánek a vyšší úroveň energie.

Druhy půstů – vyberte si ten nejvhodnější pro vás

  1. Úplňkový půst: spočívá v půstu na den úplňku, který je spojen s energií a sílou. Další úplněk nás například čeká v neděli 21. dubna. Je to čas pro očistu těla a mysli a naladění se na pozitivní změny ve svém životě.
  2. Přerušovaný půst: tento typ půstu zahrnuje cykly jídla a půstu. Například můžete jíst pouze během určitých hodin dne a půst zůstává zbytkem času. Nejoblíbenější je verze 16 hodin pro půst a 8 hodin pro jídlo (samozřejmě nejíme celých 8 hodin:-)
  3. Detoxikační půst: specializuje se na konzumaci pouze určitých druhů potravy nebo nápojů, které pomáhají tělu odplavit toxiny a škodlivé látky. Například pití čerstvých ovocných nebo zeleninových šťáv.
  4. Postní půst: spočívá v omezení nebo úplném vynechání určitých druhů jídla nebo nápojů po určitou dobu. Často je spojen s náboženskými tradicemi a naši předci jej velmi dobře znali a praktikovali. Například 46denní půst od Popeleční středy do Bílé soboty. Většinou se nejí maso a nepije alkohol.

Půst není jen o vynechání jídla, ale je to příležitost pro naše obnovení a očistu. Ať už si vyberete kteroukoli formu půstu, je důležité naslouchat svému tělu a respektování jeho potřeb. Nedoporučujeme také držet náročné půsty bez konzultace s vaším lékařem.

Další tipy na cvičení i stravu na Facebooku a Instagramu Contours. Ráda byste udělala něco více pro vaše zdraví? Vyzkoušejte si členství na TÝDEN ZDARMA.

Vaše Contours

Sdílejte příběh

Získejte 7 dní cvičení v Contours ZDARMA​

Pořiďte si týdenní členství s trenérkou v hodnotě 590 Kč zcela zdarma. U nás zjistíte, jak můžete pálit kalorie dvakrát rychleji, než při jiném cvičení. Fakt to funguje – ověřeno členkami již od roku 2008.