Vánoce – svátky klidu a míru aneb jak se dobře vyspat

Tak schválně. Kolikrát jste si už na vánoční svátky řekli, že tentokrát opravdu nenecháte vše na poslední chvíli a užijete si Vánoce v klidu. Jak se patří. Povedlo se vám to? A nebo zase běháte kolem úklidu, pečení, nakupujete jak diví a klid a pohoda nikde. A co to letos opravdu zlomit a co víc – k tomu se konečně ještě dobře vyspat. Proč? Protože kdo dobře spí, ten lépe hubne!

Často slýcháme, že je nezbytné dobře spát. Dnes si proto povíme, proč je kvalitní spánek tak důležitý, jak ho dosáhneme a jaký má vliv na naše hubnutí.

Kolik potřebujeme spánku

Spánek je nezbytnou podmínkou pro naši fyzickou i psychickou rekonvalescenci a pohodu. Pokud se kvalitně vyspíme, zlepšuje se nám koncentrace a reakce, produktivita i paměť. Je dokonce dokázáno, že pokud se dobře vyspíme alespoň po dobu 7 hodin, můžeme snížit rizika některých vážných nemocí. Za všechny zmiňme např. infarkt myokardu či cukrovku. Stejně tak je ale spánek prospěšný i pro naši celkovou imunitu. Zní to logicky, neboť dalším benefitem kvalitního a dostačujícího spánku je dobré psychické rozpoložení – tedy mentální regenerace. A všichni dobře víme, že ve zdravém (a odpočatém) těle je zdravý duch.

Spánek pro redukci váhy

Dalším příjemným pozitivem toho, že si dobře nastavíme spánkový režim, je i ověřený fakt, že dostatek spánku snižuje riziko nadváhy a obezity. Když se totiž vyspíme nedostatečně, máme zvýšenou chuť k jídlu, jelikož v těle se nám snižuje hladina leptinu, který hlásí mozku pocit sytosti. Leptin není ale zdaleka jediný hormon, který je regulován právě procesem spánku. Zde bychom ve výčtu hormonů ovlivňujících naše hubnutí mohli dlouze pokračovat. Např. nedostatečným spánkem vyplavený stresový hormon kortizol je další příčinou, proč máme nutkání sáhnout po sladkostech, rafinovaném cukru. Je to také častý důvod, proč se přejídáme. Hormony teď ale přeskočme.

Jak vidíme, spánek má neoddiskutovatelný vliv na náš metabolismus. Pokud je ho málo, je logické, že jsme příliš unaveni na (sportovní) aktivity a zpomaluje se i náš klidový metabolismus. Nejen na rychlosti našeho klidového metabolismu závisí, jak rychle budeme hubnout. Říká nám, kolik energie vydáme v klidu, když nic neděláme.

Pokud se ale vydáme do říše snů kvalitně, můžeme očekávat spalování tukových buněk právě i během spánku. Za hodinu to pak může být až 95 kalorií.

Nyní už víme, proč je spánek tak důležitý. Ale jak ho dosáhnout a kolik hodin denně tedy správně spát?

Všeho s mírou – platí i u spánku

Pokud jste zdraví, je dobré spát 7-8 hodin denně. Pravdou zůstává, že i doba spánku je značně individuální záležitostí. Někdo se cítí jako rybička po šesti a půl hodinách spánku, jiný zase sotva zvedá tělo z postele po osmi hodinách nočního odpočinku. Myslete však na to, že ani nadměrný spánek není zdravý. Jak říkaly naše babičky: „Všeho s mírou.“

Jaké jsou základní zásady kvalitního spánku a jak ho docílíme? Všeobecně se radí:

·         Nechoďte spát s plným žaludkem, ale ani hladoví.

·         Měli byste spát v absolutní tmě, v tichém a vyvětraném prostředí.

·    Eliminujte dívání se na tv, do pc či telefonu před spaním. Vyzařují tzv. modré záření, které snižuje hladinu spánkového hormonu melatoninu.

·         Vyhněte se alkoholu před spaním, protože zvyšuje riziko probuzení.

·         Pokuste se jít spát s „čistou“ hlavou.

·         Nastavte si svou spánkovou hygienu do přibližně stejného hodinového pásma.

Co říci závěrem. O spánku bychom mohli mluvit dlouho. Je všeobecně známo, že kde se dobře a dostatečně spí, tam zavítá zdraví a depresím se zavírají dveře. Proto, milé dámy, využijte svátky k regeneraci a dobrému spánku. Zasloužíte si to. O Vánocích obzvlášť.

My vám za celý tým Contours přejeme, aby vaše svátky byly krásné, klidné, plné lásky, pohody a toho nejlepšího spánku.

P.S.: A nevyčítejte si řízky a cukroví. Hned po Vánocích opět otevřeme dveře poboček Contours, kde vám naše šikovné trenérky rychle pomůžou zbavit se vánočních hříchů v podobě kil navíc. 

Sledujte nás na facebooku a instagramu, ať vám neuniknou naše tipy pro zdravý životní styl.

Vaše Contours

Sdílejte příběh

Získejte 7 dní cvičení v Contours ZDARMA​

Pořiďte si týdenní členství s trenérkou v hodnotě 590 Kč zcela zdarma. U nás zjistíte, jak můžete pálit kalorie dvakrát rychleji, než při jiném cvičení. Fakt to funguje – ověřeno členkami již od roku 2008.