Nutriční terapeut nebo výživový poradce?

Mohlo by se zdát, že v tom není velký rozdíl. Společným znakem těchto profesí je to, že se obě věnují výživě. Zásadní rozdíl je ale v tom, se kterými lidmi daný odborník může pracovat. Výživový poradce může pracovat pouze se zdravými lidmi! Oproti tomu nutriční terapeut má potřebné vzdělání k tomu pracovat s lidmi nemocnými, nebo těmi, kteří mají různá dietní omezení.

Pro koho je vhodné?

Pro příklad uvedu, že pokud chcete upravit své stravovací návyky k lepšímu, jistě vám pomohou obě tyto profese. Za výživovým poradcem jde většinou člověk, který chce zredukovat hmotnost, cvičí a potřebuje nabrat více svalové hmoty nebo má zájem jíst zdravě. Nutričního terapeuta také vyhledávají lidé s nadváhou, ale také s podvýživou, cukrovkou, zažívacími potížemi, alergiemi atd.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že nutriční terapeut a výživový poradce má za sebou odlišné vzdělání a přípravu k tomuto povolání. V čem se liší?

Výživový poradce

  • Je to živnost volná, která není podmíněna žádným vzděláním. Někteří výživoví poradci mohou mít kurz o výživě, jehož délka se pohybuje od několika dní do půl roku.
  • Existuje také možnost, že poradce má vysokoškolský titul, například z tělovýchovné fakulty. Takový člověk má jistě znalosti o výživě a sportu, ale stále platí, že se jedná o výživu zdravých lidí.
  • Pracuje pouze v soukromých poradnách.

Nutriční terapeut

  • Je nelékařský zdravotnický pracovník dle zákona č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdrav. povoláních.
  • Absolvoval vysokoškolské či vyšší odborné vzdělání v oboru nutriční terapeut. Případně střední zdravotnickou školu s následným specializačním studiem na NCO NZO.
  • Jeho uplatnění je velmi široké. Pracuje například v nemocnicích, léčebnách, sociálních nebo školních stravovacích zařízeních, v nutričních ambulancích státních i nestátních, atd.

Za kým jít pro radu? Podle čeho si mám vybrat?

Pokud jste dočetli až sem, tyto otázky by pro vás měli být snadné. Pokud přesto váháte s odpovědí, pokusím se o malé shrnutí. Pokud chci mít jistotu, že mi nikdo nebude říkat nesmysly, vybrala bych nutričního terapeuta. On je zdravotník a nebude vám nabízet žádné alternativní výživové směry ani žádné hubnoucí koktejly. Pokud máte jakýkoliv zdravotní problém, pak volit jednoznačně nutričního terapeuta. V případě, že jste zdraví a pouze chcete úpravy jídelníčku nebo jenom tzv. kouče, který vás motivuje a poradí, pak můžete zvolit výživového poradce. V každém případě bych u obou profesí doporučila přihlížet k tomu, jaké má daný odborník vzdělání a zkušenosti v oboru. A vyzdvihování toho, kolika lidem už pomohl bych nebrala vždycky jako záruku, že pomůže i vám.  

Za článek děkujeme Mirce Hylenové – zkušené Nutriční terapeutce, jenž spolupracuje s pražskými pobočkami Contours a jejíž služby si můžete také rezervovat na tomto odkazu. Vstupní konzultace je v délce 60 minut a již následné konzultace mohou být 30minutové. Nechte si poradit v rámci svého stravování, protože vhodně zvolená strava a pohyb je základem zdravého životního stylu a naší radosti.

Vaše Contours

Sdílejte příběh

Získejte 7 dní cvičení v Contours ZDARMA​

Pořiďte si týdenní členství s trenérkou v hodnotě 590 Kč zcela zdarma. U nás zjistíte, jak můžete pálit kalorie dvakrát rychleji, než při jiném cvičení. Fakt to funguje – ověřeno členkami již od roku 2008.